ALJZATOLÁSI MUNKÁK ORGANIZÁCIÓJA
Az aljzatolás fő szabályai leginkább a gyakorlattól függnek.
Beton aljzat esetén például ököl-szabály szerint helyezzük el a dilatációkat, szerelt aljzatnál is a bentről kifelé haladás a célravezető irány.
Az aljzat elkészítéséhez is szükségünk van építőgépekre csakúgy, mint a válaszfalazásnál. Ezek elhelyezéséről és a bejuttatott anyag útvonaláról itt is gondoskodni kell.
A fent soroltak kitalálásához szeretne ez az oldal segítséget adni.
ANYAGTÁROLÁS - DEPÓNIÁK
A képlényekekhez tartozik az esztrich, a beton és a különböző öntött rétegek. Ezek nem igényelnek építéshelyen saját depóniát, mivel:
Ezért ezeknek az anyagoknak a depóit, tárolóit, tartályait és gépeit az épület alaprajzán nem jelöljük, kizárólag a helyszíni org. terven.
Az épület-berendezési alaprajzon csak a beton (esztrich) pumpa csővezetékének különböző helyzeteit kell ábrázolnunk. Az elkészítési sorrend egyértelműsítését szolgálhatja, ha a különböző állásokat sorrend szerint beszámozzuk.
SZERELT ALJZATOK
A szerelt aljzatok különböző elemekből állnak össze, ezeket az építéshelyen kell tárolni a beépítés közelében.
ZÓNÁK - ANYAGMOZGATÁS - ÚTVONALAK
Képlékeny anyagú aljzat:
Az előző pontból az is kiderül, hogy az építéshelyre nem kézi vagy gépi hordással juttatjuk el az építőanyagot, ezért külön útvonalra nem nagyon van szükség. Alaprajzon nincs mit jelölni, mert a pumpás-ember :) folyton mozgásban van.
Közlekedési útvonalat jelölhetünk, de a friss aljzatot össze ne mászkálja senki! Ezért nem is lesz rajta forgalom, vagyis ezt is elhagyhatjuk.
Szilárd elemes szerelt aljzat:
Szükség van anyagmozgatási útvonalakra és tárolási helyekre is. Ezeket a válaszfalazás fejezetben elolvashatjátok, mivel ugyanúgy kell csinálni.
Tervezni kell közlekedési útvonalat is, amely szintén a válaszfalazáshoz hasonlóan lehet azonos az anyagmozgatás útvonalával.
A továbbiakban mindkét technológiához vegyesen találtok leírást.
Menekülési útvonalat biztosítanunk kell! Ez legyen mindig a legmegközelíthetőbb kijárat felé és állandóan szabadon hagyva. Úgy tervezzük, hogy a friss aljzaton nem kelljen átcuppogni, miközben dől az épület, mert ez jelentősen lassítja a menekülési sebességet!
Zsaluzás nem igazán fordul elő, miveláltalában egy teret, amelyet falak határolnak egyszerre öntenek ki, faltól falig. Zsaluzat készülhet a kisebb lefolyóknál, gépészeteknél, egyéb kiállásoknál, vagy nyílásoknál, de ezeket a pici részleteket részletrajzon ábrázolhatjuk, berendezési alaprajzon nem kell.
KÖZMŰVEK - ÁRAM és VÍZ
Közmű csatlakozás itt is szükséges a gépek áramellátása, a helyszíni világítás, illetve az utókezelés (víz permetezés) miatt.
DILATÁCIÓK - TERÜLET FELOSZTÁS
Az adott szintet kisebb részekre, munkaterületekre bontjuk. Ezen részek határai általában a falak és a dilatációs vonalak.
Dilatáció szükséges: