Ybl-okosságok az Ybl-ös hallgatóknak

Segítség a ZH-khoz, megoldókulcs a nehezebb rajzfeladatokhoz, képanyag a vizsgákhoz.

VÁLASZFALAZÁS



Anyagtól függetlenül (azaz lehet a falazóelem vázkerámia, pórusbeton, elemes szerkezet...)  az építőanyagnak mindig kell tárolóhelyet (depóniát) biztosítani. A falazat elkészítéséhez szükség van építési helyre, megközelíthető anyagdepókra, állványozásra, zsaluzásra, közmű-ellátásra (víz, áram) és persze szerszámokra is.

A következő pár sor ezeket részletezi.


DEPÓNIÁK-TÁROLÓK:

Anyagdepókat mindig akkora méretűre kell tervezni, amekkora helyet az adott szint kiépítése igényel. Vagyis célszerű minden anyagot felhordani az építési területre. Ha nem fér el az összes anyag, a depókra rá kell írni az utántöltések számát. Például így: XY falazóelem depónia (feltöltés 2x)

A falazóelemeket raklapon tároljuk, ezeket akár jelölhetjük is az alaprajzon.

A nagy-elemes (gipszkarton, OSB lap, stb) falazóelemeket ún. bálákban tároljuk.

Ha falazóelemen kívül mást is tárolni akarunk, szintén jelölnünk kell az alaprajzon!

A szendvicsfal hő-hang-szigetelő anyagát csomagban szállítják a helyszínre (1 csomag mérete kb 1 raklapnyi).

A falazáshoz állványzatra van szükség, ezeket is az építési helyszínen tároljuk.

Ha a válaszfal 3m-nél magasabb, szükséges vízszintes (koszorú-) merevítés. Ehhez zsaluzatot készítenek, amelynek elemeit ugyancsak a helyszínen tároljuk a beépítés közelében.

Minden anyag- és eszköztárolót úgy kell és célszerű elhelyezni, hogy az építőmunkások könnyen és gyorsan hozzáférjenek.

ANYAGMOZGATÁS, ÚTVONALAK, ZÓNÁK:

Az anyagot általában egy ponton juttatjuk az épületbe, a magasabb szintekre teherlifttel, ebből is adódik, hogy minden emeleten ugyanott kell az anyagbejuttatást megoldani.

Innen indul az anyagmozgatási útvonal, amely egyben lehet a közlekedési útvonal is, hiszen ezt a területet (ZÓNÁT)  mindig szabadon kell hagyni. Kézenfekvő, hogy az építés közbeni menekülési útvonalat is ezen az útvonalon vezetjük végig.

Ennek az útvonalnak a szélessége általában legalább 1-1,5m, de a forgolódás, illetve a két irányú közlekedés miatt lehet még szélesebbre hagyni. A kanyarokban a sarkokat le kell kerekíteni! Ennek nem kell túl nagy sugarat hagyni, kb 1m-t. Az útvonal szélét célszerű valahogy jelölni a munkások számára, ezt leragasztott szalagcsíkkal szokás megoldani.

Az állványozásnak is kell helyet hagyni, ezt is zónaként jelöljük az alaprajzok, az építés közvetlen területét ez ábrázolja. Az állvány szélessége minimum 60cm. A falazást elég csak az egyik oldalról felállványozni, mivel felfelé haladva innen könnyedén falazható a szerkezet.

Hely kell még a zsaluzásnak is, bár ezt helyigény nélküli változatban is megoldhatjuk. A helyigényes zsaluzás a födémre támaszkodik és ferde támaszokkal tartja a zsaluformát. A helyigény nélküli zsaluzatot a már megépült válaszfal tetejére rögzítjük két oldalról átfűzött csavarral, így nem kell támasz.

GÉPEK-ESZKÖZÖK

Alaprajzon mindenképpen jelölni kell a falazáshoz használt helyigényes gépeket, berendezéseket! Ilyen például a teherlift és a téglafűrész. Minden géphez oda kell írni a nevét és típusát!

ALAPRAJZI JELÖLÉSEK-SORRENDEK

Az építés gépeihez, sőt gyakran az építéshez magához is szülség van áramra, vízre, ezek vonalvezetését alaprajzon jelölni kell!

Szükséges jelölni az építés sorrendjét! A sorrend tetszés szerint választható, javasolt a bentről kifelé, hátulról előre haladás. Ezt az alaprajzon a falszerkezetek beszámozásával könnyen ábrázolni tudjuk.

A haladási irány a falazás honnan-hová-ját jelenti. A falszerkezet építésének kezdőpontjától egy nyilat húzunk a falszerkezet utolsó pontja felé, így mutatva a falazó brigád irányítójának, hogy merre haladjanak a munkával.

Ha mindent megrajzoltunk, ne felejtsük el beméretezni a rajzot és a falakra ráírni az anyagmennyiségeket. Ha nincs hely a mennyiségek feltűntetésére, készíthetünk a sorrend-számozás alapján egy összefoglaló táblázatot, amely mindezt tartalmazza.

Készítsünk jelmagyarázatot!


Lássunk egy összegyúrt, egyszerűsített példát, amely bemutatja a válaszfalazás összes alaprajzi jelölését!

válaszfal alaprajz




Weblap látogatottság számláló:

Mai: 4
Tegnapi: 7
Heti: 49
Havi: 251
Össz.: 96 651

Látogatottság növelés
Oldal: fal
Ybl-okosságok az Ybl-ös hallgatóknak - © 2008 - 2024 - ybl-okossagok.hupont.hu

Ingyen weblap készítés, korlátlan tárhely és képfeltöltés, saját honlap, ingyen weblap.

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »